سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی، مفهوم تازه‌ای نیست و از جمله مفاهیم علوم اجتماعی است که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اما تعریف سبک زندگی و مفهوم سازی در مورد آن، نسبتا جدید است. هزاران سال است که انسان‌ها کوشیده‌اند سبک زندگی خود را بشناسند و حتی آن را مدیریت کنند. شیوه و سبک زندگی از آن جهت اهمیت می‌یابد که می‌تواند به طور مستقیم بر سلامت فرد و جامعه تاثیر بگذارد.

سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد و یک جامعه است. سبک‌ زندگی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، باورها، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد و یا جامعه اشاره کند. سبک زندگی افراد و راهی که برای خود انتخاب می‌کنند، ارتباط عمیقی با موفقیت آنان در زندگی دارد.

بهترین نوع سبک زندگی کدام است؟

بهترین نوع سبک زندگی آن است که افراد هم به سلامت روان و هم به سلامت جسمانی خود اهیمت می‌دهند و برای ارتقای سطح آن‌ها تلاش می‌کنند. سبک زندگی فعالانه و سودمند اجتماعی منجر به رشد و پیشرفت انسان‌ها هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی می‌شود.

نقش سبک زندگی در سلامتی چیست؟

همه انسان‌ها هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده خود هستند و در جستجوی یافتن روش‌ها و راهکارهایی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود هستند مانند مراجعه به دکتر، انجام آزمایش‌‌ها و چکاپ‌های دوره‌ای و … . اما غافل از این که یکی از عوامل مهم ایجاد بیماری‌های انسان مرتبط با سبک زندگی خودشان است. اصلاح و تغییر سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه‌‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن سطح اطلاعات جامعه، افراد بیشتری تمایل به بررسی سلامت سبک زندگی خود داشته و در کشورهای توسعه یافته، کلینیک‌‌ها و مراکز مشاوره در حال گسترش آگاهی افراد هستند.

چگونه می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید؟

سبک زندگی ممکن است در طی چند سال و با انتخاب‌های افراد شکل گرفته ‌باشد. انسان‌ها با تغییر روش‌ها و رفتارهای خود می‌توانند سبک زندگی خود را نیز تغییر دهند. افراد لازم است در این میان صبر و حوصله به خرج دهند و برای اصلاح سبک زندگی خود برنامه ریزی بلندمدت داشته  باشند. چرا که تغییر رفتارهای چند ساله به کمی زمان نیاز دارد و در ابتدا ممکن است ذهن ناخودآگاه افراد با تغییرات مخالفت کند.

فهرست