جراحی آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یا جراحی‌های درون‌بین یا بسته (و به اصطلاح عامیانه‌تر جراحی “لیزری”) حدود ۲ دهه است که در پزشکی رایج شده و روز به روز نیز فراگیرتر می‌شود. در علم ارتوپدی نیز به‌ویژه در درمان آسیب‌های زانو، شانه و آرنج، این روش بسیار رایج شده است. در این روش پزشک با کمک آرتروسکوپ، بدون شکافتن کامل پوست و تنها با کمک دو شکاف باریک، اقدام به معاینه مستقیم مفاصل می‌کند. همچنین به همین روش می‌توان عمل جراحی و درمان پارگی‌‌های رباط و مفصل را انجام داد. بد نیست اشاره شود تبحر انجام عمل آرتروسکوپی یک مهارت اکتسابی است و واضح است که تعداد اعمال جراحی، این مهارت را بالاتر می‌برد.

 

آرتروسکوپی زانو: در این روش جراح ارتوپد با کمک آرتروسکوپ و ایجاد دو شکاف کوچک، به درون مفصل دسترسی پیدا می‌کند

ورود ابزار آرتروسکوپ به درون بدن و دسترسی مستقیم به مفصل

 

کلمه آرتروسکوپی یا Arthroscopy به معنای دیدن درون مفصل است. آرترو به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن و معاینه کردن است؛ آرتروسکوپ یک مفصل‌بین است که متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل استفاده می‌کند. در واقع با کمک آرتروسکوپ هم می‌توان عمل تشخیص را انجام داد و هم از آن برای جراحی و درمان آسیب‌های مفاصل بهره برد.

باید توجه داشت که گاهی انجام آزمایش و تصویربرداری مانند رادیوگرافی، سی تی اسکن یا ام آر آی به پزشک در تشخیص دقیق بیماری و برآورد میزان آسیب‌های وارده به مفصل و رباط‌ها، کمک زیادی نمی‌کند. در چنین مواردی متخصص ارتوپدی با کمک آرتروسکوپی و دیدن داخل مفصل به‌ طور مستقیم، تشخیص دقیقی خواهد داشت.

از آنجایی که در جراحی آرتروسکوپی بدن شکافته نمی‌شود، معمولا عمل ساده‌تری برای بیمار خواهد بود؛ دوران نقاهت آن و درد پس از عمل کمتر است و گاهی تنها پس از گذشت چند روز، بیمار به فعالیت‌های عادی خود باز خواهد گشت.

آرتروسکوپی زانو

فهرست