آرتروپلاستی لگن

مفصل لگن چیست و چه قسمت‌هایی دارد؟

مفصل لگن یکی از بزرگترین، مهمترین و پرتحرک‌ترین مفاصل بدن انسان است. در هر طرف لگن یک مفصل ران یا هیپ قرار گرفته است که وظیفه این مفصل اتصال تنه و اندام تحتانی می‌باشد و نقش مهمی در حفظ تعادل تنه و کل بدن انسان ایفا می‌کند. مفصل لگن؛ با توجه به اهمیت آن در بدن، می‌تواند دچار بیماری‌های گوناگونی شود که ممکن است این بیماری‌ها اثرات غیرقابل انکاری بر راه رفتن افراد داشته باشند.

استخوان مفصل لگن از دو قسمت مهم تشکیل شده است. قسمت اول یک گوی یا کره است که به آن سر استخوان ران می‌گویند و در قسمت بالایی استخوان ران قرار دارد. این گوی استخوانی توسط گردن ران به تنه استخوان ران متصل می‌شود.

قسمت دوم مفصل لگن یک کاسه گود است که قسمتی از استخوان لگن خاصره بوده و به آن حفره استابولوم (Acetabulum) می‌گویند. هماهنگی گوی و کاسه مفصل لگن به گونه‌ای است که گوی می‌تواند به راحتی در هر جهتی در درون کاسه حرکت کند و همین امر موجب می‌شود مفصل هیپ دامنه حرکت زیادی در جهات مختلف داشته باشد.

بیماری‌های مفصل لگن کدامند؟

مفصل لگن یکی از مهمترین نقش‌ها را در راه رفتن انسان ایفا می‌کند. بدون شک هر نوع بیماری در این مفصل می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله درد، محدودیت حرکتی و لنگش را برای فرد ایجاد کند. بیماری‌های مختلفی این مفصل را درگیر خود می‌کنند اما دو بیماری در این مفصل بسیار مهم هستند، یکی شکستگی‌های مفصل و دیگری سائیدگی و آرتروز مفصل است.

شکستگی‌های مفصل لگن در سنین بالا به دنیال ضربات خفیف و یا شدید مانند زمین خوردن ایجاد شود ولی در افراد جوان این شکستگی ها معمولا بر اثر تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع ایجاد میشود. اگر این شکستگی ها به موقع درمان نشوند میتوانند منجر به سائیدگی مفصل شوند.

بیماری مهم دیگر مفصل لگن سائیدگی و آرتروز آن است که معمولا با خراب شدن غضروف مفصل بوجود می‌آید. مهمترین عواملی که می‌توانند موجب سائیدگی مفصل لگن شود شکستگی‌ها، سیاه شدن سر استخوان ران و دررفتگی‌های مادرزادی مفصل لگن است.

چه عواملی باعث ایجاد بیماری در مفصل لگن می‌شوند؟

عوامل متفاوتی ممکن است باعث آسیب دیدگی مفصل لگن شوند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

  • ساییده شدن مفصل لگن که نتیجه آن آرتروز لگن است
  • نکروز (سیاه شدن) سر استخوان ران
  • بد جوش خوردن شکستگی‌های لگن
  • بیماری‌های روماتیسم و آرتریت روماتوئید
  • دررفتگی مادرزادی مفصل لگن
  • مصرف داروهایی مثل کورتون، مواد مخدر و یا داروهای گیاهی

روش‌های درمان بیماری مفصل لگن کدامند؟

جراح و متخصص ارتوپد از روش‌های زیر برای درمان بیماری مفصل لگن استفاده می‌کند:

  • دارو
  • برنامه ورزشی
  • وسایل کمکی مثل عصا
  • فیزیوتراپی

استفاده از این روش‌ها برای کاهش درد در ناحیه لگن است. در صورتیکه درد همچنان ادامه داشته باشد که فرد قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نباشد، پزشک معالج حتما از عکس‌برداری استفاده می‌کند. اگر عکس برداری، آسیب در ناحیه مفصل لگن را نشان دهد، ممکن است فرد به جراحی تعویض مفصل لگن یا همان آرتروپلاستی لگن نیاز پیدا کند.

جراحی تعویض مفصل لگن چگونه انجام می‌شود؟

تعویض مفصل لگن (آرتروپلاستی لگن)  یکی از موفقیت آمیزترین جراحی‌ها در انسان است. با تعویض مفصل لگن، بیمار از دردی مزمن که مدت‌ها مانع انجام فعالیت‌های روزانه وی شده است رها می‌شود.

در جراحی آرتروپلاستی لگن یا تعویض مفصل لگن، جراح ارتوپد هر دو سطح آسیب دیده سر استخوان فمور و استابولوم را برداشته و با سطوح جدید فلزی، پلاستیکی و مفصل مصنوعی جایگزین می‌کند.

فهرست